tr+90 212 886 66 20 info@pektas.com.tr
tr+90 212 886 66 20 info@pektas.com.tr

İçine Girilebilir Raf Sistemi (Drive-in)

Drive-in Raf Sistemi

Drive-in Raf Sistemi aynı paletlerin üst-üste ve arka-arkaya istifleme cihazı (forklift)ile boşluk bırakmaksızın derinlemesine istiflendiği sistemdir. Raflar yan yana bitişik olarak sıralanır.

En alt sıra, aynı zamanda istifleme cihazının (forklift) girip çıkabildiği bir koridordur. İstifleme cihazı (forklift)içeri girdiği için, bu sisteme drive-in adı verilir. 

Bu sistemde, istifleme araçları yükleme kanallarını bir koridor gibi kullanarak, arkadan öne doğru doldururlar. Yükleme için travers yerine raylar kullanılmaktadır. Zemine konulan kılavuz raylar yardımıyla kanallara giriş-çıkış yaparak, paletleri, sistemde derinlemesine yer alan özel şekillendirilmiş profillerin üzerine blok olarak istifler.

Sistemde Üniteler arası koridor boşlukları mevcuttur. Koridor içersinde rahat hareketin sağlanması için kenarlarda kılavuz rayı bulunması gerekmektedir. Modüllerdeki paletler, katlarda sağ ve solda olmak üzere yerleştirilen galvaniz palet sacları üzerine yerleştirilir.

Avantajları;

Depo alanından azami ölçüde faydalanma imkanı
Minimum koridor genişliği ihtiyacı
Ekonomiktir
Malzemelerin blok şeklinde depolanmasını sağlar
Farklı yükseklik ve derinliklerde üretilebilme esnekliği
Bütün malzemelere sırayla doğrudan ulaşabilme
Modül ekleyip çıkarabilme
Her tip istifleme cihazı (forklift) ile uyumlu
Tek istifleme cihazı ile çok sayıda tünelin kullanılabilmesi
Zengin aksesuar seçenekleri
Ayarlanabilir kat yüksekliği
Kolay kurulum ve montaj

Drive-in Raf Sistemi

Bu sistem daha çok aynı ebat, aynı cins ürünlerin ilk giren son çıkar (LIFO) ve ilk giren ilk çıkar (FIFO) sistemine uygun olarak depolanmasında, alandan maksimum fayda sağlanmasına yönelik bir sistemdir. Düzenli ürün hareketliliğine sahip işletmeler için idealdir. Blok şeklinde depolama yapıldığında, sezonluk ürünlerin depolanması istendiğinde, hammadde ve yarı mamullerin depolanması gibi durumlarda, malzemelerin blok olarak depolanmasının uygun olduğu durumlarda çok verimli kullanılmaktadır.