tr+90 212 886 66 20 info@pektas.com.tr
tr+90 212 886 66 20 info@pektas.com.tr

Geri İtişli Raf Sistemi – Push Back

Geri İtişli Raf Sistemi (Push Back)

PUSH-BACK

Geri İtişli Raf Sistemi (Push Back), yoğun depo hareketi olan, LIFO depolama sistemiyle çalışabilen, istifleme araçlarını (forklift) mümkün olan en kısa mesafelerde çalıştırıp hem yakıttan, hem forklift sayısından tasarruf etmek isteyen ve depolama alanından en optimum şekilde yararlanmak isteyen firmalar için çok uygundur.

Geri İtişli (Push-Back) palet rafları, diğer raf sistemlerinden daha yüksek palet yoğunluğuyla depolamayı sağlayan, depolama alanını en verimli şekilde kullanarak, deponun kullanım alanını arttıran bir sistemdir.Standart raf sistemlerine göre, %90’lara varan depolama kapasite artışı sağlar. Bir taraftan, standart depolarda koridorlar için ayrılmak zorunda olan verimsiz alanı büyük ölçüde azaltırken, bir taraftan da istifleme makinası (forklift) gidiş geliş mesafelerini önemli ölçüde azaltarak zamandan ve yakıttan tasarruf sağlar.

LIFO envanter yöntemi, koridorlarda en öndeki paletin alınmasıyla çalışır.Kayar raflarda bir yönden yükleme yapılırken diğer yönde ise tahliye işlemi gerçekleştirilir. En öndeki paletler dışındaki tüm paletler aynı seviyede sıralanır. İlk palet önden yüklendikten sonra, ikinci palet yüklendiğinde, ilk palet, arkaya doğru ittirilerek ikinci pozisyona gelir. Bu işlem, raftaki tünel derinliğindeki tüm ray doluncaya kadar devam eder. Yüksek adetlerde hareket olan depolar ve depolama alanı maliyetlerinin yüksek olduğu bölgeler için idealdir. Drive-in sistemine oldukça benzerken, ondan farkı, Geri İtişli (Push-Back) sistemde, paletlerin istifleyici (forklift) vasıtasıyla önden rafa koyularak raylar üzerinde arkaya doğru ittirilmesi şeklinde çalışmasıdır.

İki farklı uygulaması vardır:

Makaralı Sistem:
Sistemde, paletleri arkaya itmeye yarayan makaralı rulolar mevcuttur. 9 palet derinliğine kadar kullanma imkanı olup, derinliğinin 1200 mm kısımlarından sıralanmak suretiyle oluşur.

Çerçeveli Sistem:
6 palet derinliğine kadar kullanma imkanı olup ,paletler önden 1200 mm’lik kısımları görünecek şekliyle stoklanır . Derinliği 800 mm veya 1000 mm kısımları sıralanması suretiyle oluşur. Bu sistemde makaralı rulolar yerine, iç içe geçen kızaklı çerçeveler sayesinde stoklama yapılır.

Avantajları:

Yüksek yoğunlukta palet depolama imkanı sağlar.
Standart depolarda istifleme araçları(forklift) için gerekli olan koridorları ortadan kaldırır.
Mevcut alanın ve hacmin verimli şekilde kullanılmasını sağlar.
Sistem sayesinde kat yükseklikleri açısından minimum yer kaybı sağlar.
Tek koridor kullanımı yeterlidir.
FIFO prensibi ile çalışır.
Depo içi hareketlerde daha fazla verim sağlanır.
İstifleme cihazlarının yolunu çok kısaltır.
İstifleme aracı yakıtından tasarruf sağlar.
İstifleme araçları, daha kısa mesafede kullanıldığı için daha az sayıda istifleme aracı ihtiyaç olur.
Daha hızlı operasyon sağlar.
Diğer sistemlerden farklı olarak, her seviyede yük tahliyesinde rafta boşluk olmaz.
Enerji tüketimi yapmadan palet hareketi sağlar.
Emniyetli istifleme ve boşaltma operasyonu sağlar.